چرا احتمال حمله اسرائیل به ایران منتفي شد؟

پیروزی افتخار آمیز مقاومت در جنگ 8 روزه، علاوه بر ایجاد روحیه ی اعتماد به نفس در جبهه مقاومت، دارای نکات قابل توجهی هم بود که می تواند برای آینده مورد توجه قرار بگیرد. این مطلبی است که از چشم سران مقاومت اسلامی لبنان هم دور نمانده است. روزنامه ی السفیر لبنان در گزارشی به همین موضوع پرداخته که ترجمه ی کامل آن را تقدیم می کنیم:

در هشت روزی که تجاوز صهیونیست ها به غزه ادامه داشت، حزب الله لبنان برای مواجهه ی با هر احتمالی، در اعلی درجه آماده باش و در آمادگی صد در صد به سر می برد. بعد از تمام شدن جنگ هم، فرماندهان حزب الله اجرای یک مطالعه عمیق پیرامون تجربه جدیدی که گروه های مقاومت فلسطینی در مواجهه با ارتش اسرائیل به وجود آوردند را در دستور کار قرار دادند تا بدین ترتیب بتوانند دروس و عبرتهای لازم را از آن استخراج نمایند.
بنابراین، می توان گفت که «حزب الله»، چه در طول جنگ و چه بعدش، بر این اساس عمل می کرد که این یک درگیری واحد بین صهیونیست ها و دشمنانشان است، اگرچه که این درگیری در جبهه های به ظاهر متفاوت رخ بدهد [مثلا یک بار در لبنان، یک بار در غزه و …] و در نتیجه، همه ی جزئیات درگیری در غزه را به خود مربوط می دانست. حتی می توان گفت که حزب الله، به نوعی در پیروزی ای که در غزه حاصل شد سهیم بود، از طریق مشارکتش در رساندن توانمندی های فنی و نظامی و همچنین سلاح به داخل غزه ی تحت محاصره طی چند سال گذشته.
با توجه به به این پیوستگی بین جبهه های مختلف درگیری با اسرائیل، جنگ 8 روزه (با تمام ابعادش) یک نوع «شبیه سازی» عملی برای جنگی با ابعاد بزرگ تر بود، جنگی که لبنان و شاید حتی بعدها بعضی کشورهای منطقه را در بر بگیرد. و این همان نکته ایست که اهتمام حزب الله به تشریح نتایج این جنگ و نکته گیری از آن و دقت در نکات مختلف آن را تفسیر می کند.
در همین راستا باید گفت که «پرده ی آخر» از درگیری های فلسطین-اسرائیل، به حزب الله این فرصت را داده است که بتواند به صورت حقیقی و مستقیم میزان قدرت دشمن را بعد از جنگهای 33 روزه و 22 روزه بسنجد و ببیند آن گروه های تحقیق و مانورهایی که اسرائیل بعد از آن دو جنگ تشکیل داد و اجرا کرد (و هدف همه شان ترمیم خلل هایی بود که در ارتش و جبهه ی داخلی اسرائیل در طول جنگ رخ نمایانده بود) به کجا رسیده است.
نتایجی که تا کنون حزب الله از جنگ غزه گرفته است
اگرچه استخراج تمام نکات جنگ 8 روزه ی غزه طبعا نیازمند وقتی طولانی تر است، اما فرماندهان حزب الله تا الان این نتایج را استخراج کرده اند:
1-بعد از جنگ 8 روزه معلوم شد که دستگاه اطلاعاتی اسرائیل شدیدا دچار ضعف در بینایی است! و همین ضعف بینایی موجب شده بود که از حجم و کیفیت توانایی های موشکی مقاومت فلسطین بی اطلاع بماند. این مسئله همچنین از احساس سردرگمی و گیجی ای که فرماندهان نظامی و ساکنین اسرائیل بعد از موشک باران تل آویو و قدس غربی [بخش صهیونیست نشین قدس] به آن دچار بودند هم آشکار بود. وقتی که وضع دستگاه های اطلاعاتی اسرائیل در برابر «مخفی کاری»های غزه ی کوچک و نزدیکشان این باشد، پس وضعشان در برابر خفایای توانایی ها و کارهای حزب الله و غافلگیری هایی که تدارک دیده است چه خواهد بود؟
2-یک بار دیگر ثابت شد که سلاح ها و هواپیماهای نیروی هوایی ارتش اسرائیل از تعیین نتیجه ی قطعی جنگ عاجز هستند و نیروی زمینی این ارتش هم از مواجهه ی زمینی بیم دارد و تلاش می کند حتی المقدور از آن دوری کند.
3-روشن شد که جبهه ی داخلی اسرائیل ، به رغم همه ی تلاش هایی که برای تقویتش و بالابردن سطح روحیه اش در سالهای اخیر (از طریق برگزاری مانورهایی با حضور شهرکنشینان صهیونیست) انجام شده، هنوز شکننده و چندپاره است. و تنها کافیست تا آژیر خطر برخورد موشک در تل آویو یا قدس غربی به صدا دربیاید تا ترس و اضطراب و وحشت به جان صهیونیست ها بیفتد و صدای فریادهایشان به آسمان بلند شود. تازه همه ی اینها قبل از برخورد موشک با زمین است! موشک هایی که بیش از هر چیز اعتماد ساکنین اسرائیل به تضمین ها و اطمینان بخشی های رهبرانشان را منفجر و تخریب کرده است.
4-معلوم شد که تنها تعداد انگشت شماری موشک که به شهرهای بزرگ اسرائیل برخورد بکند کافی است تا موجب شود رهبران اسرائیل برای مدتی تعادل خود را از دست داده و با عجله و شتاب در خواست آتش بس بکنند. و این چیزی ست که وجود تعداد زیادی نقطه ضعف در توانایی اسرائیل در کنترل و مدیریت اوضاع رانمایان می کند.
5-آشکار شد که «گنبد آهنین» -به رغم بار مالی سنگین آن- نمی تواند حفاظت از عمق خاک فلسطین اشغالی را تضمین کند. و در مواجهه با ده ها یا صدها موشک چیزی جز یک «الک پر از سوراخ» نبوده است. حالا در مواجهه با سیل هزاران موشکی که از لبنان به سمت فلسطین اشغالی شلیک شود چه خواهد بود؟
اگر اسرائیل به لبنان حمله کند …
اگرچه هنوز حزب الله بسیاری از ورق های برنده اش و بسیاری از سلاح های پیشرفته و کیفی اش را آشکار نکرده است، ولی این موجب نشد که سید حسن نصرالله در سخنرانی روز عاشورایش تأکید نکند که در هر جنگی که در آینده اسرائیل بخواهد علیه لبنان به راه بیندازد، هزاران موشک از طرف حزب الله به فلسطین اشغالی شلیک خواهد شد و مساحت جبهه ی درگیری شامل تمام خاک فلسطین اشغالی خواهد بود. و این پیامی بود که پیشرفت بسیار بزرگ و استراتژیکی که حزب الله از سال 2006 تا کنون در توانمندی هایش پیدا کرده است را منعکس می نمود.
کسانی که با واقعیت این توانمندی ها آشنا هستند با اطمینان اعلام می کنند که «اسرائیل-در صورت هرگونه تجاوزی به لبنان- قطعا با نیروی آتشی که حزب الله در اختیار دارد غافلگیر خواهد شد. از آن بالاتر، اسرائیل از دقت موشک های حزب الله در هدف قراردادن دقیق اهداف کاملا مشخص حیرت زده خواهند شد.»
این منابع آگاه خاطر نشان می کنند که اگر در جنگ پیشین، اسرائیل 33 روز لازم داشت تا فرسایش پیدا کرده و مجبور شود که به درگیری ها خاتمه داده و شکست را بپذیرد، «این بار فقط چند روز بعد از شروع جنگی جدید مجبور به پذیرش این نتیجه خواهد شد و خواهد فهمید که جنگ 33 روزه در مقایسه با این جنگ جدید، فقط یک «پیک نیک تفریحی» محسوب میشده است! »
کمرنگ شدن احتمال حمله به ایران
این منابع نزدیک به حزب الله معتقدند که گزینه ی حمله به لبنان و ایران، بعد از جنگ 8 روزه ی غزه بسیار کمرنگ شده است. این منابع اشاره می کنند که اسرائیل پیش از این شاید معتقد بود که حزب الله در راستای جنگ روانی در بیان قدرتش مبالغه و بزرگنمایی می کند، «اما حالا به توان بالایی که حزب الله در اختیار دارد بیشتر ایمان آورده است، و حالا یک جور دیگر روی حرف های حزب الله حساب می کند و پیش خود در نظر می گیرد که وقتی گروه های مقاومت فلسطین این چنین موشک های کیفی و پیشرفته ای را در اختیار داشتند، پس حزب الله (که میدان مانور و فعالیت بسیار بیشتری در اختیار داشته) قطعا تسلیحاتش بسیار بالاتر از اینهاست، چه کمّاً و چه کیفاً.»
خطر پیش روی حزب الله بعد از پیروزی غزه
البته این منابع نزدیک به حزب الله معتقدند که این «وضعیت اضطراری»ای که تصمیم گیری های اسرائیل در آینده را تعیین خواهد کرد ؛ نباید موجب آسودگی خاطر و اصطلاحا بی خیالی حزب الله بشود، «چرا که اسرائیل تلاش خواهد کرد به جای رفتن به سمت محدودیت های میدانی ای که در یک درگیری مستقیم با آن مواجه خواهد بود، فتنه هایی ایجاد کرده و حزب الله را به درگیری در آنها بکشاند تا بدین ترتیب بتواند چیزی را که در درگیری مستقیم نتوانسته به دست بیاورد، با وارد کردن حزب الله به درگیری های داخلی به دست بیاورد. و بعید نیست در این نقشه به چیزهایی از قبیل ترور [برای برانگیختن فتنه و درگیری داخلی] هم متوسل شود. و این چیزی است که هوشمندی و دقت نظر همه ی لبنانی ها را می طلبد تا نقشه هایی که اسرائیل ممکن است بکشد را ناکام بگذارند.»

دربارهٔ hcarmy


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: