ایران توپ را به زمین آمریکا انداخت؛ اراده سیاسی واشنگتن در بوته آزمایش

در چهره سرکردگان گروه های تروریستی مسلحی که در سوریه فعالیت دارند، به راحتی می توان نوعي ابهام و سر درگمي در مورد گروه «جبهه النصره»، سازمان «القاعده» و گروه «داعش» را به خوبی مشاهده کرد، چرا كه با تشديد درگيري هاي ميان «جبهه النصره» با «امارت اسلامي در عراق و شام» از یک سو و این دو گروه وابسته به سازمان القاعده با گروه هاي معتدل تر و كم نفوذ تر که اغلب وابسته به «ارتش آزاد سوریه» هستند، می توان گفت که آتش زير خاكستر شروع به زبانه کشیدن کرده است.

مركز اطلاعاتي «الشتات» در این ارتباط مي گويد: بايد در مورد گروه های وابسته به سازمان القاعده در سوریه توضیحات لازم داده شود. در حالی که همه گمان می کنند، شاخه های القاعده در سوریه در دو گروه جهادی سلفی  «جبهه النصره» و «امارت اسلامی عراق و شام» نمود پیدا می کند، باید گفت که دو گروه دیگر نیز در سوریه فعالیت دارند که وابسته به این سازمان هستند، یکی «جبهه اسلامي سوريه» که هم پیمان و مورد حمايت کشور عربستان سعودی است و دیگری «جبهه اسلامي آزادي بخش سوريه» که متحد و هم پیمان جماعت اخوان المسلمين سوريه تلقی شده و مورد حمايت کشور قطر است و در مورد آنها يك خبط و آمیزش عمدي صورت گرفته است.

عناصر وابسته به سازمان القاعده با سرعت فوق العاده اي عمليات های نظامی خود را به اجرا می گذارند و به پیشروی خود ادامه می دهند تا حاکم بر عرصه میدانی و عملیاتی سوریه هم در میان گروه های مسلح و هم در قبال ارتش سوریه باشند؛ چرا كه با شروع مذاكرات ميان نظام سوریه و اپوزيسيون، آنها از تحقق هرگونه دستاورد محروم خواهند شد.

يكي از پايه گذاران القاعده در سوريه كشور بازنده قطر است كه عناصر اين گروه را به سلاح هاي ليبيايي مسلح و تركيه نيز مرزهاي خود را براي انتقال سلاح به روي آنها باز كرد، اما هم اکنون این دروازه اصلي ميان سوريه و تركيه بسته شده است.

هم اكنون پرده از فعاليت ها و اقدامات «امارت اسلامي شام و عراق» از طريق شاخه «داعش» بر افتاده است كه ماموريت آن ارتكاب اعمال فجيع جنايي و خون بار است.

«داعش» از حیث خط مشی تابع سازمان تروریستی القاعده به شمار می آید و در این مدت سعي كرد، دیگر گروه هاي مسلح در اپوزيسيون مورد حمله قرار دهد.

در این بین هم زمان با افول خورشيد «جبهه النصره» بعد از بروز اختلاف ميان «ابو بكر البغدادي»، امیر «امارت عراق» و «ابو محمد الجولاني» امیر «جبهه النصره» ، ستاره گروه تروریستی امارت شام و عراق درخشیدن گرفت.

اختلاف ميان این دو گروه باعث شكل گيري گروه هاي سلفی جهادي مستقل دیگری شد. در پرتو ترجيح برخي از عناصر مسلح براي باقي ماندن در جبهه النصره و پيوستن برخي ديگر به امارت عراق و شام شاهد شکل گیری جریان سومی در میان گروه های سلفی جهادی تحت عنوان «داعش» هستیم كه اقدام به تشكيل گردان هاي ويژه براي خود كرده و ادعا کرده اند كه این گروه وابسته به هیچ یک از طرف هاي درگير در سوریه نیست. براي گروهك داعش هيچ مسئله اي حتي پيروزي آنچه «انقلاب» سوریه نامیده شده و يا سقوط نظام سوریه به اندازه سلطه بر منطقه جغرافيايي مشخص اهميت ندارد.

بنابراين منفعت این گروه در این نهفته است که از جنايت هايي كه «امارت عراق و شام» در الرقه و ريف حلب و دمشق مرتكب مي شود، حمایت کند.

اقداماتی که داعش عليه ارتش سوريه دست به آن زد، دقیقا مشابه همان اقداماتی است که علیه ديگر گروه های مسلح فعال در سوریه مرتکب آن شد، از حوادث شهرك ها و روستاهاي ريف ادلب و قتل «كمال حمامي» معروف به «ابو بصير»، عضو فرماندهي عالي ستاد مشترك «ارتش آزاد سوریه» گرفته تا انفجار پايگاه ها و مقرهاي گروه تروریستی موسوم به «گردان هاي نوادگان رسول» در الرقه كه داعش اكثر عناصر آن را سركوب كرده و به قتل رسانده است.

خطرناك ترين اقدام داعش در جريان درگيري با گروه هاي مسلح در يكي از شهرك ها اتفاق افتاد؛ به گونه اي كه سرکردگان «امارت» كه در برخي مناطق این شهرک مستقر بودند، به سرکردگان گروه تروریستی «لواء الاسلام»، يكي از شاخص ترين و برجسته ترین گروه هاي مسلح در سوريه است، حمله كردند که ريف دمشق را به عنوان پايگاه عملياتی خود قرار داده بودند. عناصر امارت شام و عراق به همتايان خود در گروه «لواء الاسلام» خبر داده بودند كه زمان درگيري ها نزديك شده و اين درگيري در مناطق غوطه یا پناهگاه لواء الاسلام روی خواهد داد.

سازمان القاعده و شاخه «داعش» به خوبي مي دانند كه تداوم وجود آنها در گرو تشديد خشونت ها و هرج و مرج در سوریه است و داعش با تمام سوري ها بدون توجه به گرايش هاي آنان سر جنگ دارد؛ چه آنهايي كه طرفدار اپوزيسيون و چه آنهايي كه طرفدار نظام هستند و همه اينها، برنامه های بازندگان جنگ در سوریه یعنی قطر، عربستان سعودی و تركيه است كه با حمايت هاي تسليحاتي، نظامي، مالی و لجستيكي خود هرگونه حل و فصل بحران سوریه را حول محور خود مي دانند.

یکی از گزارش های اطلاعاتي مركز «الشتات» درباره آتش بس اخير در شهر «اعزاز»، در شمال از مسائل پوشيده بسیاری پرده بر مي دارد.

این گزارش تاکید می کند که با ميانجي گري رهبران وهابي كويت و عربستان سعودی توافقنامه آتش بسی در شهر «اعزاز» سوريه ميان گروه هاي مسلح مورد حمايت کشورهای عربستان سعودی، قطر، تركيه و اردن، به ويژه ميان «امارت اسلامی عراق و شام» كه به طور اختصار خود را «داعش» مي نامند و وابسته به القاعده است با گروه «گردان طوفان شمال» وابسته به ارتش آزاد سوريه منعقد شد. نبايد از نظر دور داشت كه اين اقدام تنها دو روز پس از سلطه داعش بر اعزاز صورت گرفت.

«عبد الرحمن الكويتي»، يكي از چهره هاي وهابي خليجي كه در عمليات های تروريستي سوريه دست دارد، به نمايندگي از «داعش» و سرهنگ فراری «احمد غزاله ابو راشد» از طرف گروه » گردان طوفان شمال» توافقنامه را امضا كرده اند.

منابع خليجي در این خصوص تاكيد می كنند: افسراني از سرويس هاي اطلاعاتی و امنیتی انگليس موسوم به «ام آي 6» و سرويس هاي اطلاعات و جاسوسی آمريكا موسوم به سیا كه در كويت فعاليت مي كنند، فشارهاي زيادي را به سران وهابي در كويت براي واداشتن داعش به امضاي توافقنامه آتش بس وارد كردند.

اين اقدام بعد از عمليات كشتار متقابل ميان طرفين كه منجر به كشته شدن ده ها نفر از عناصر دو طرف شد، صورت گرفت كه در پي آن افسران سرويس هاي اطلاعاتي آمریکا و انگلیس هشدار دادند كه ادامه این عمليات كشتار باعث خواهد شد آمريكايي ها و انگليسي ها كمك هاي نظامي خود را به خاطر به وجود آمدن شرايط امنيتي که آنها آن را نامناسب می دانند، متوقف كنند.

این درحالی است که عناصري از سرويس هاي اطلاعاتي عربستان سعودی، قطر، تركيه و اردن نیز تاكيد كرده بودند كه عمليات كشتار ميان اين گروه هاي مسلح به نفع نظام سوريه است؛ به ويژه اينكه برخي از عمليات كشتارها و درگيري ها ميان داعش و ارتش آزاد در ريف دمشق واقع شده بود و اين فرصتي مناسب براي نيروهاي ارتش سوريه به وجود می آورد تا به سمت پايگاه ها و مقرهاي آنها پيشروي كرده و از اين طريق با تماس با سرگردگان گروه های مسلح وابسته به خود در داخل سوريه فشار بيشتري را براي توقف عمليات كشتار به طرفين وارد كنند.

مركز اطلاعات الشتات در ادامه گزارش خود می افزاید: به خاطر شرايط ميداني و وجود عناصري كه درصدد گرفتن انتقام از دوستان خود بوده اند، در مورد تداوم توافقنامه آتش بس شک و ترديدهایی وجود داشت و اين مسئله ممكن بود، هر لحظه باعث انفجار اوضاع و بازگشت عمليات كشتار شود.

به همین دلیل در متن توافقنامه تحميلي ميان دو گروه یعنی گروه «امارت اسلامی عراق و شام» و «گردان طوفان شمال»، هر دو طرف بر سر آتش بس فوري توافق کردند؛‌ همچنين طرفين به توافق رسیدند كه گروه مسلح «گردان التوحيد» تا پايان بحران سوریه در شهر «اعزاز» به عنوان مرجع ذي صلاح در تمام اختلافات آنها باشد. اين موضوع در نسخه امضا شده توسط ابو عبد الرحمن الكويتي از طرف داعش و امضاي احمد غزاله ابو راشد از طرف گردان طوفان شام هم ديده مي شود.

درگيري های آينده میان آنچه كه آمريكا و غرب آنها را «اپوزيسيون سكولار ائتلاف ملي» و ارتش آزاد سوریه نامیده با گروه های وابسته به سازمان القاعده در بلاد شام و عراق و گروه جبهه النصره و داعش تشديد مي شود؛‌ گروه هايي که با اهداف و برنامه هاي  رژيم هاي عربی حوزه خليج فارس از جمله عربستان سعودی و قطر  گره خورده اند و تمام اين رژيم ها نیز با سرکردگان این گروه های تروریستی در ارتباط هستند، با این حال اين رژیم ها به ويژه عربستان سعودی و قطر در از حیث منافع و اهداف با یکدیگر در تعارض و تناقض قرار دارند و همین موجب می شود تا اين گروه ها نیز با یکدیگر در تعارض و تضاد قرار گیرند.

ولي تنها طرف هاي استفاده كننده از وضعيت فعلي رژيم صهيونيستي و تركيه هستند. ماه هاي آينده آبستن حوادث جدیدی است، يك هيئت نظامي بلند پايه تقريبا از يك ماه پيش عازم سوريه شد كه در اين سفر خود با بالاترين مقامات نظامي سوريه ديدار داشته اند.

ارتش مصر در صدد بود تا از «تجربه ارتش سوريه در زمينه مبارزه با ترورسيم» استفاده كند و این برنامه ارتش مصر در چارچوب برآورد و محاسبه خطراتي بود كه از قدرت یافتن بیش از پیش سازمان تروریستی القاعده در شرق جهان عرب نشات می‌ گرفت و از سوريه شروع شده و تا صحراي سينا در مرزهاي سرزمین های اشغالی – رژیم صهیونیستی – ادامه می یافت.

و درحالی که پيش از اين مدير سرويس هاي اطلاعات و امنيت آلمان به همراه مسئول مبارزه با تروريسم اين كشور به صورت محرمانه جهت اطلاع از نقشه تروريست ها به ويژه اروپائيان به دمشق سفر كرده بودند. به دنبال آنها بسياري از كشورهاي غربي براي هماهنگي با نظام سوريه در چارچوب بسترسازي براي توافق جهت مبارزه با تروريسم تلاش مي كنند و دمشق نيز براي استفاده از حداكثر ظرفيت ممكن براي نشان دادن تهديدات موجود از جانب گروه هاي مسلحی همچون داعش و جبهه النصره بر منطقه و سراسر جهان تلاش مي كند.

اين امر موجب شده تا پنتاگون نیز آشکارا و عیان بيان كند كه کسانی که نام «انقلابيون سوري» را بر خود نهاده اند، گروه هاي تروریستی مسلحی هستند كه شایستگی و لیاقت جانشيني «بشار اسد» را ندارند، در نتيجه سقوط نظام سوريه منجر به هرج و مرج و ناآرامي خواهد شد و تنها رهاورد آن بدون تردید تسلط یافتن گروه‌هاي وابسته به القاعده در مناطق مختلف سوريه است كه در نهايت اين امر دخالت پرهزينه آمريكا در اين كشور را به دنبال خواهد داشت.

و سرانجام اینکه بعد از توافق روسيه و آمريكايي به نظر می‌رسد که هماهنگي محرمانه ای ميان ارتش لبنان، اردن، ‌سوريه و عراق براي ريشه كردن تروريسم صورت خواهد گرفت و در مورد آينده مبارزه با تروريسم در منطقه و سوريه بشار اسد تصميم گيري خواهد كرد، حال تفاوت نمی کند كه فرماندهان جنگ در سوريه با اين امر موافق و يا مخالف باشند!!!

دربارهٔ hcarmy


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: